Реалізація компетентністного підходу в процесі підготовки майбутніх льотчиків у ввнз до використання професійних знань на практиці
DOI:
https://doi.org/10.18372/2306-1472.76.13169Ключові слова:
компетентенція, компетентність, компетентнісний підхід, курсант-льотчик, професійна підготовкаАнотація
Постановка завдання. Досвід підготовки студентів-пілотів у системі професійної освіти підтверджує необхідність переосмислення цілей і суті освіти. Мета дослідження – обґрунтування організаційно-педагогічних умов розвитку компетенцій у навчанні студентів-льотчиків. Матеріали і методи дослідження. Методологія дослідження базується на філософських уявленнях про єдність особистісного і професійного розвитку льотчиків; початкових позицій синергетики; окремих положень теорії інформації; принципів теорії і практики єдності, демократизації освіти. Методи дослідження: теоретичні; емпіричні; методи математичної статистики. Результати. У дослідженні проаналізована філософська, наукова та психолого-педагогічна література. Були роз'яснені різні підходи до розуміння компетентнісного підходу до розуміння понять "компетентність" і "експертиза". Виявлено відсутність єдиного визначення цих понять, а також ієрархічного компонента. Вивчено теоретичні питання компетентнісного підходу в педагогіці і місця компетентності в педагогічному процесі. Показано, що компетентнісний підхід інтенсивно вивчається і служить основою навчального процесу у вищих військових навчальних закладах. Визначено, що педагогічний процес заснований на компетентісний підхід, що передбачає розвиток у студентів різних видів компетенцій. Вивчені педагогічні аспекти розвитку компетенції майбутніх льотчиків у ВВНЗ. Визначено, які етапи навчання сприяють розвитку компетенцій студентів у військово-навчальних закладах Військово-повітряних сил України. Висновки. Ідея компетентнісного освіти є одним з відповідей системи освіти на глобальні перетворення в міжнародному співтоваристві.
Посилання
Avdeev N. N. (2013) Primenenie kompetentnostnogo podhoda k obucheniju letnogo sostava. Nauchnyj vestnik Moskovskogo gosudarstvennogo tehnicheskogo universiteta grazhdanskoj aviacii, vol. 6 (192), рр. 28-33.
Bakov І. V. (2008) Іnnovacіjnі pіdhodi shhodo pіdvishhennja jakostі vishhoї osvіti. Ekonomіchnij vіsnik Perejaslav-Hmel'nic'kogo un-tu: zb. nauk. r. uch. ta asp, vol. 5, рр. 25-27.
Busel V. T. (2009) Velikij tlumachnij slovnik suchasnoї ukraїns'koї movi. Іrpіn', VTF «Perun», 1736 р.
Vishins'ka G. V. (2002) Formuvannja іnformacіjnoї kul'turi osobistostі majbutn'ogo ofіcera. Hmel'nic'kij, 219 р.
Gubarєva O. S. (2005) Psihologіchnі osoblivostі formuvannja profesіjnoї kompetentnostі pracіvnikіv OVS Harkіv, 18 р.
Zjazjun І. A. (2005) Fіlosofіja postupu і prognozu osvіtn'oї sistemi. Pedagogіchna majsternіst': problemi, poshuki, perspektivi. Gluhіv, RVV GDPU, 118 р.
Zarubina V. G. (2007) Kompetentnostnyj podhod v podgotovke kadrov v oblasti gumanitarnyh tehnologij. SPb., RGPU im. A. I. Gercena, 511 р.
Markova A. K. (1996) Psihologija professionalizma. Moscow, Znanie, 308 р.
Pentiljuk M. І. (2011) Aktual'nі problemi suchasnoї lіngvodidaktiki. Kiїv, Lenvіt, 256 р.
Prilozhenie 1 k Konvencii o mezhdunarodnoj grazhdanskoj aviacii «Vydacha svidetel'stv aviacionnomu personalu». Mezhdunarodnaja organizacija grazhdanskoj aviacii ICAO, 2006.
Pro Nacіonal'nu strategіju rozvitku osvіti v Ukraїnі na perіod do 2021 roku: Ukaz Prezidenta Ukraїni vіd 25.06.2013 № 344/2013. Available at:: http://ovu.com.ua/
Bruce D. Nordwall. (2001) Technology Ushersіn a Simulation Revolution. Aviation Week & Space Technology, January 15, рр. 450-452.
Kirkland F. R. (1993) Commanders’ Priorities and Psychological Readiness. Armed Forces & Society: journal / Editor-in-Chief: Morris Janowitz. New York: Sage Publications, vol. 19, no. 4, pp. 579-598.
Opening remarks by the President of the Council of the International Civil Aviation Organization (ICAO). Next Generation of Aviation Professionals Symposium, Montreal, 2 March, 2010, pp. 2-6.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).