Інформаційні технології в логістиці. Інструменти для оптимізації процесів управління підприємством – багатокритеріальна оптимізація
DOI:
https://doi.org/10.18372/2306-1472.74.12304Ключові слова:
багатокритеріальна оптимізація, інструменти оптимізації, логістика, технології та ІТ-системи в логістиці, ІТ в управлінні логістикоюАнотація
Поняття оптимізації, оптимальності, є дуже вживаними елементами нашого звичайного (повсякденного, розмовного) словарного запасу, які використовуються у ситуаціях, коли ви хочете вказати на характеристики суб'єкта, об'єкта або явища, яке істотно розрізняє їх у даному класі, типі або виді. Це, в певному сенсі, є надмірною інтерпретацією, особливо у тих випадках, коли ми не даємо, або не можемо вказати критерії, які складають суть простору для оцінки виділених особливостей зазначеного об'єкта. Оптимізація – це метод визначення найкращого (оптимального) рішення з точки зору даного критерію (показника) якості (наприклад, вартості, дорожнього руху, ефективності). Приклади застосування багатокритеріальної оптимізації можуть бути досить різноманітними, такими як: дизайн продукції, літаків, автомобілів та особливості їх виробництва, фінансовий менеджмент, дизайн (наприклад, максимізація показника ефективності при обмеженні витрати палива на транспортному засобі або зниження ваги пристрою при максимізації сили окремих його компонентів тощо), максимізація прибутку, включаючи таку, що досягається шляхом мінімізації витрат на виробництво. Управління кризовими явищами значно відрізняється особливостями області застосування багатокритеріальної оптимізації у процесі прийняття рішень. Саме визначення кризового менеджменту визначає певну структуру, яка, з одного боку, чітко відповідає ідеї та принципам багатокритеріальної оптимізації, з іншого боку, віддає перевагу зазначеним критеріям, що визначені цільовою функцією. Робота висвітлює суть проблеми оптимізації найпростішим способом, у тому числі з урахуванням умов кризового управління.
Посилання
Ameliańczyk A. (1973) Ekonometryczny model sterowania gospodarką narodową w okresie zagrożenia wojenneg, WAT, Warszawa.
Ameliańczyk A. (1976) Optymalizacja kierowania międzynarodową kooperacją produkcyjną, WAT Warszawa.
Ameliańczyk A. (1979) Wektorowa optymalizacja w modelach decyzyjnych ze szczególnym uwzględnieniem modeli growych, WAT, Warszawa.
Balter J.F., Zbroja T. (2008) Zarządzanie logistyczne w przedsiębiorstwie, MWSLiT, Wrocław.
Horn J., Nafpliotis N., Goldberg D. (1994) A Niche Pareto Genetic Algorithm for Multi-objective Optimalization, IEEE, Volume 1.
Michalewicz Z. (1999) Algorytmy genetyczne + struktury danych = programy ewolucyjne, WNT, Warszawa.
Zamiar Z., Zamiar A. (2010) Zarys teorii zarzadzania kryzysowego, MWSLiT, Wrocław.
Zitzler E. (1999) Evolutionary Algorithms for Multi-objective Optimization: Methods and Applications, Z?rich.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).