Соціальна інженерія як метод розвідки інформаційно-телекомунікаційних систем

Автор(и)

  • Володимир Леонідович Бурячок
  • Олександр Григорович Корченко Національний авіаційний університет
  • Лідія Володимирівна Бурячок Воєнно-дипломатична академія

DOI:

https://doi.org/10.18372/2410-7840.14.3471

Ключові слова:

соціальна інженерія, кіберрозвідка, кіберрозвідка в інформаційно-телекомунікаційних системах, розвідка ІТС, кіберпростір, кібернетичний простір

Анотація

Стрімкий технологічний розвиток інформаційного суспільства веде до зростання обсягу інформації, що циркулює, накопичується та обробляється в інформаційному і кіберпросторах. Це потребує розроблення нових (удосконалювання існуючих) способів і методів пошуку та збору інформації у відкритих, відносно відкритих закритих електронних джерелах. Вирішення цих завдань можливо в межах такого перспективного виду діяльності, як розвідка інформаційно-телекомунікаційних систем (ІТС), комплексного дослідження якого ні вітчизняними, ні зарубіжними фахівцями до цього часу не проводилось. На підставі аналізу відкритих джерел розкрито основні аспекти, особливості, способи і методи проведення розвідки ІТС та визначено, що вона буде визнана найефективнішим засобом виявлення, профілактики, протидії та боротьби з найрізноманітнішими кібернетичними втручаннями і загрозами. Констатовано, що найбільш дієвим і потужним способом розвідки ІТС на найближчу перспективу залишатиметься кіберрозвідка, призначена для пошуку та збору розвідувальної інформації передусім у Internet, а найбільш результативним – метод соціальної інженерії, призначений для організації доступу до будь-яких найзахищеніших інформаційних ресурсів.

Біографії авторів

Володимир Леонідович Бурячок

к.т.н., с.н.с., начальник науково-дослідного управління в/ч А 1906

Олександр Григорович Корченко, Національний авіаційний університет

д.т.н., професор, завідувач кафедри безпеки інформаційних технологій НАУ

Лідія Володимирівна Бурячок, Воєнно-дипломатична академія

діловод Воєнно-дипломатичної академії

Посилання

В. Бычек. Социальная инженерия в интеллектуальной битве “добра” и “зла”. / В. Бычек, Е. Єршова // [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.aladdin-rd.ru/company/pressroom/articles/11475/ .

Бурячок В.Л. До питання організації та проведення розвідки у кібернетичному просторі. / Бурячок В.Л., Гулак Г.М., Хорошко В.О. // Наука і оборона. – 2011. – №2. – С. 19– 23.

Бурячок В.Л. Поняття кібервійни та розвідки інформаційно-телекомунікаційних систем у контексті захисту держави від стороннього кібернетичного впливу / В.Л. Бурячок, О.А. Ільяшов, Г.М. Гулак. // Збірник матеріалів круглого столу “Актуальні питання підготовки фахівців із розслідування

кіберзлочинів”, 25.11.2011. – К.: Наук.-вид. відділ НА СБ України, 2011. – С. 27–32.

Козиол Дж. Искусство взлома и защиты систем. / Дж. Козиол, Д. Личфилд, Д. Эйтэл, К. Энли и др. // .– СПб: Питер, 2006. – 416 с: ил.

М. Кузнецов. Социальная инженерия и социальные хакеры. / М. Кузнецов, И. Симдянов. // – Петербург: БХВ-Петербург, 2007. – 368 c.

Крис Касперски. Секретное оружие социальной инженерии. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://kpnc.opennet.ru/SOC_ENG.pdf.

[Електронний ресурс]. – Режим доступу: ru.wikipedia.org

Современные угрозы и каналы утечки информации в компьютерных сетях. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://bibliofond.ru/view.aspx?id=67579.

##submission.downloads##

Опубліковано

2012-11-28

Номер

Розділ

Статті