МЕТОДИЧИЙ ПІДХІД ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ КІБЕРСТІЙКОСТІ ІНФОРМАЦІЙНО -ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ СИСТЕМ ОБ’ЄКТІВ КРИТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТРУРИ В УМОВАХ ЗАГРОЗ НАЦІОНАЛЬНІЙ БЕЗПЕЦІ ДЕРЖАВИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2410-7840.26.18826Ключові слова:
кіберзахист, кіберстійкість, кібероборона, інформаційні системи, кіберзахищеність, інформаційно-телекомунікаційні системи, стійкість, об’єкти критичної інфраструктури, оцінювання, технологія, безпека мереж, національна безпека, гібридні загрози, оцінка, методичний підхід, методика, система, загрози національній безпеці, моделювання, математична модельАнотація
В ході широкомасштабного вторгнення російської федерації на територію України, вагоме місце займають деструктивні кібервпливи з боку російських кібервійськ на критичну інфраструктуру держави. Цілями Кібератак є не лише військові об’єкти, а й цивільні об'єкти критичної інфраструктури України. Такі дії мають на меті підрив морального духу населення країни та нанесення значної шкоди економіці країни. Відповіддю на це є необхідність розробки ефективних методів кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури (далі – ОКІ) та удосконалення інструментів оцінювання кіберстійкості цих об'єктів, з метою забезпечення їх захисту та оперативного відновлення після можливих атак. Представлена стаття фокусується на розробці методики оцінювання кіберстійкості ОКІ в умовах загроз національній безпеці держави з метою створення сприятливих умов для запобігання та своєчасного реагування на деструктивні кібервпливи з боку ворога та містить рекомендації щодо оцінювання кіберстійкості інформаційно-телекомунікаційних систем об'єктів критичної інфраструктури. Методика включає в себе розрахунки з використанням теорії ймовірності та методичних рекомендацій, затверджених державними органами України, для категоризації об'єктів критичної інфраструктури з метою оцінювання їх критичності. Методика призначена для оперативного виявлення потенційних цілей ворога та удосконалення рівня кіберзахисту ОКІ у визначеному регіоні країни.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).