ДОСЛІДЖЕННЯ ВЗАЄМОЗВ'ЯЗКІВ МІЖ СЕМАНТИЧНИМИ ПАРАМЕТРАМИ ДЛЯ ГАЛУЗІ БЕЗПЕКИ СИСТЕМ ДОСТУПУ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2410-7840.26.18821Ключові слова:
розмежування доступу, ідентифікація, надання прав користувачу, семантичний аналіз, міра семантичної надмірностіАнотація
Системи розмежування доступу привертають увагу за рахунок першочерговості під час контакту з інформаційною системою та критичністю збоїв при її роботі. Тому вона є важливою типовою підсистемою будь-якої інформаційної системи. Перед розробником нової інформаційної системи завжди виникає дилема – або розробка цієї підсистеми з нуля або адаптація вже готового рішення. Якщо виключити аспекти вартості та авторського права, критичним для вирішення дилеми є технічна можливість та складність такої адаптації. У цій статті досліджується потенційне застосування типової підсистеми розмежування доступу в різних предметних областях, з акцентом на унікальність сфери застосування та визначення вимог та обмежень, що виникають при процедурі адаптації. Інтуїтивно зрозуміло що близькість предметних областей інформаційних систем впливає на ефективність адаптації, але для попередньої оцінки доцільності її використання потрібна методологія, яка дозволяє отримати якісний або кількісний результат. Можливим підходом є семантичний аналіз та експертна оцінка на основі різних математичних методів в тому числі нечітких. Метою статті є дослідження можливостей та перспективи використання технології адаптації систем розмежування доступу при розширенні предметної області. Методи дають можливість створювати більш гнучкі засоби оцінювання на основі семантичного аналізу. Використання методів дозволяє отримувати результати, як в кількісній, так і в якісній формі.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).