ІНФОРМАЦІЙНО-ВОЄННА БЕЗПЕКА ЯК ЕЛЕМЕНТ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ УКРАЇНИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2410-7840.24.16855Ключові слова:
інформаційно-воєнна безпека, національна безпека, , інформаційний простір, інформаційно-психологічні впливи, гібридна війнаАнотація
Національна безпека є важливою складовою суверенної геополітичної одиниці. Для України, як держави, що відносно нещодавно здобула незалежність, важливо забезпечити власний суверенітет в усіх сферах. У сучасному світі інформаційний простір відіграє основну роль, як база даних та джерело воєнно-стратегічної інформації. Самі ж джерела діляться на три групи за своїм впливом. Особливо важливо забезпечити систему функціонування забезпечення інформаційно-воєнної безпеки України. В цей перелік входить не лише зовнішньополітична інформація, а також всі сфери, що забезпечують повне функціонування держави. Окрім захисту власного інформаціного простору за мету стоїть воєнна протидія агресору, де досвід вже досить великий. В інформаційній війні з росією значимим пунктом є інформаційно-психологічні впливи по відношенню до різних верств населення. На даний момент війна в інформаційному просторі набула гібридного характеру та виражається в реалізації інформаційних технологій на практиці. Акценти воєнної боротьби зміщуються в бік практичної реалізації інформаційних технологій. При цьому дедалі більше значення в досягнені політичних і воєнних цілей набувають інформаційно-психологічні операції, дії та акції.
Посилання
Стратегія національної безпеки України. Затверджено Указом Президента України №392 від 14.09.2020. Конституція України.
Селіванов В.М. Концепція національної безпеки України. Вид. 2-е / В.М. Селіванов К : 2015. – 28 с.
Пірцхалава Л.Г. Информационное противоборст-во в современных условиях / Л.Г. Пірцхалава, В.А. Хорошко, Ю.Е. Хохлачева, М.Е. Шелест – К : ЦП «компринт», 2019. – 226 с.
Кулініч М.А. Україна в новому геополітичному просторі : проблеми регіональної і субрегіональ-ної безпеки / М.А. Кулініч // Наука і оборона, №1, 2015. – С. 8-19.
Шкідченко В.П. Елементи теорії воєнної безпеки / В.П. Шкідченко, В.Д. Кохно – К : БФ «Мирот-ворец», 2001. – 194 с.
Маначинський О.Я. Сучасні воєнно – політичні відносини України із суміжно – прилеглими дер-жавами. Вид. 2-е / О.Я Маначинський – К : НІСД, 2016. – 102 с.
Пирумов В.С. Две стороны паритета и оборонной достаточности / В.С. Пирумов // Военная мысль, №2, 2015. – С. 25-34.
Хорошко В. Концепція застосування інформацій-них впливів та протидія інформаційній зброї / В. Хорошко, Ю. Хохлачова, М. Прокофьєв // Пра-вове, нормативне та метрологічне забезпечення системи захисту інформації в Україні, Вип.1(31), 2016. – С. 9-23.
Манойло А.В. Технологии несилового разреше-ния современных конфликтов / под ред. проф. А.Н. Петренко / А.В. Манойло – М : Горячая линия – Телеком, 2008. – 392 с.
Доктрина інформаційної безпеки України. Указ Президента України №47/2017 від 25.02.2017.
Чуев Ю.А. Прогнозирование в военном деле. Изд. 3-е допол. / Ю.А. Чуев, Ю.В. Михайлов – М : Воениздат, 2014. – 392 с.
Лобов В.Н. Пути реализации концепции достато-чности для обороны(стратегия) / В.Н. Лобов // Военная мысль, №2, 2002. – С. 18-27.
Николаев Ю.А. Оборонная достаточность : кри-терии и методы оценки / Ю.А. Николаев // Во-енная мысль, №4-5, 1992. – С. 35-45.
Тучков Ю.Н. Объединение группирових войск и формы их применения в вооруженных конфлик-тах и локальных войнах/ Ю.Н. Тучков // Воен-ная мысль, №2, 2007. – С. 45-51.
Білобородов О.О. Технології інформаційно – психологічних війн та інформаційно – психологі-чна зброя / О.О. Білобородов, А.С. Довгополий //Озброєння та військова техніка, №4 (24), 2019. – С. 93-97.
Певцов Г.В. Інформаційно – психологічні опера-ції Російської Федерації в Україні : моделі впливу та напрями протидії / Г.В. Певцов, С.В. Залкін, С.О. Сідченко, К.І.Хударковський // Наука і обо-рона, №2 , 2015. – С. 28-32.
Чепков І.В. Організація протидії «гібридній війні» в сучасних умовах : технічний аспект / І.В. Чеп-ков, С.В. Лапицький, А.Ю. Гупало, М.М. Чепура // Озброєння та військова техніка, №1(13), 2017. – С. 3-8.
Ненашев С.М. Информационно – технологиче-ская и информационно – психологическая безо-пасность пользователей социальных сетей / С.М. Ненашев // Вопросы кибербезопасности , №5(18), 2016. – С. 65-71.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).