ДИНАМІЧНИЙ ЧАСОВИЙ АНАЛІЗ ВПЛИВУ ФАКТОРІВ ЗАГРОЗ НА РІВЕНЬ ЗАХИЩЕНОСТІ ОБ’ЄКТА КРИТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2410-7840.22.14976Ключові слова:
інформаційна безпека, критична інфраструктура, когнітивне моделювання, нечітка когнітивна карта, динамічна каузальна алгебраАнотація
Порушення функціонування об’єктів критичної інфраструктури (КІ) може призвести до розвитку надзвичайних ситу-ацій, які матимуть масштабні негативні наслідки для життєдіяльності як окремих міст, так і усієї держави у ціло-му. У зв’язку з цим важливу роль відіграє своєчасне виявлення загроз та визначення їхнього впливу на рівень захищено-сті об’єкта КІ. Беручи до уваги вагомість даного питання, у роботі пропонується провести динамічний часовий аналіз впливу факторів загроз на рівень захищеності об’єкта КІ, використовуючи апарат динамічної каузальної алгебри. Для досягнення поставленої мети було задано вектор порогів вершин, який не залежить від часу і відмежовує усі незнач-ні впливи між концептами, та вектор стану вершин, у якого досліджувана вершина активізується ззовні та залиша-ється активною протягом усього процесу. Встановлено момент часу стабілізації процесу. Визначено -хвилю, що по-роджує процес активізації вершин та відповідних шляхів. Обчислено впливи вздовж усіх активізованих шляхів від до-сліджуваних концептів до цільового, на основі отриманих значень визначено сумарні впливи кожного з концептів на захищеність КІ. Відповідні рівні впливу у конкретні моменти часу відображено графічно. Для автоматизації динамі-чного моделювання аналізу впливу концептів розроблено програмний засіб, який надає змогу зменшити час на опрацю-вання даних та збільшити швидкість їхньої обробки. Отримані результати надають можливість прогнозувати стан захищеності об’єкта КІ у часі, що, у свою чергу, сприятиме його стійкому та безпечному функціонуванню.##submission.downloads##
Опубліковано
2020-09-30
Номер
Розділ
Статті
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).