Проблематика побудови концепції «Розумного міста»
DOI:
https://doi.org/10.18372/2410-7840.22.14657Ключові слова:
«розумне місто», smart city, штучний інтелект, кібератака, IoT, безпека, конфіденційністьАнотація
Використання штучного інтелекту дозволяє максимально автоматизувати усі процеси, які керують системами розумного міста. Використання такої системи виключає можливість несанкціонованого доступу до даних системи розумного міста через найуразливішу точку - людський фактор. Для побудови систем розумного міста, захисту даних та збереження конфіденційності необхідно розробити засоби захисту від витоку інформації. Існує ряд проблем та загроз, зокрема одні із них, це - кібератаки, атаки, які спроможні заблокувати рух машин перемиканням світлофору, перехопити сигнал приватних та публічних камер, комутаційних мереж таких як Wi-Fi, 4G/5G, RFID, GSM та інші, перекрити доступ подачі води, газу та електроенергії жилим будинкам. Проте, системи розумного міста дозволяють підвищити рівень логістики шляхом встановлення датчиків на дорогах, безпеки, встановлюючи камери відеонагляду в громадському транспорті, захист кожної покупки або обміну, економії ресурсів води, газу, електроенергії та захищеності у місті. Також це стосується і загального «розумного» розвитку людини, яка буде володіти електронними навичками. У цій статті розкрито проблематику створення такої системи розумного міста, представлено основні загрози з точки зору побудови систем «розумного міста». Наведено переваги та недоліки таких систем. Наведено основні концепції з побудови нових систем «розумного міста», зокрема місце штучного інтелекту у них.
Посилання
M. Batty, "Geocomputation. Environment and Planning B", Urban Analytics and City Science, 44(4):pp. 595-597, 2017.
New York City. [Електронний доступ]. Режим дос-тупу: https:// www.gigabitmagazine.com/ big-data/ top-10-smart-cities-world.
Основні складові розумного міста. [Електронний дос-туп]. Режим доступу: https://www.smartcitiesworld.net/ special-reports/pain-points-politics-and-the-future-of-transport.
Проблематика безпеки та конфіденційності. [Елект-ронний доступ]. Режим доступу: https:// media.iese.edu/research/pdfs/ST-0471-E.pdf.
Загрози для розумного міста. [Електронний доступ]. Режим доступу: https://www.rambus.com/iot/ smart-cities/.
Штучний інтелект в розумних містах. [Електронний доступ]. Режим доступу: https://medium.com/ neuromation-blog/ai-in-smart-cities-dfe2fa7d2829.
O. Milov, A. Voitko, I. Husarova, O. Domaskin, Y. Ivanchenko, I. Ivanchenko, O. Korol, H. Kots, I. Opirskyy, O. Fraze-Frazenko, "Development of methodology for modeling the interaction of antagonistic agents in cybersecurity systems", Eastern-european journal of enterprise technologies. Information and controlling system, Vol 2, No. 9(98), pp. 56-66, 2019. DOI: https:// doi.org/ 10.15587/ 1729-4061.2019. 164730.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).