Рекомендації щодо розробки та реалізації моделі професійних компетентностей у сфері під-готовки фахівців для національної системи кібербезпеки
DOI:
https://doi.org/10.18372/2410-7840.20.12862Ключові слова:
інфраструктура, кібербезпека, кіберзагроза, кібероборона, кіберпростір, компетентність, системаАнотація
У статті проаналізовано формування інформаційного та кіберпросторів і, як результат, зроблено висновок про посилення інформаційної конфронтації між країнами та їх вступ до якісно нової фази взаємовідносин – інформаційного та кібер-протиборства. Такий стан справ вимагає якісного нового підходу до підготовки ІТ фахівців, з орієнтуванням її передусім на практичну площину в сфері інформаційної і кібернетичної безпеки. Для вирішення цього завдання в статті визначено найбільш пріоритетні ключові напрямки підготовки таких фахівців. На основі результатів аналізу законодавства Ук-раїні щодо кібербезпеки та типового навчального плану НАТО з кібербезпеки запропоновано певну модель щодо підготовки фахівців для національної системи кібербезпеки. Імплементовані в моделі компетентності та результати навчання мо-жуть бути покладені в основу розробки освітніх програм та навчальних планів якісної підготовки фахівців для націона-льної системи кібербезпеки, а саме бакалаврів з кібербезпеки за погодженим у 2017 році Національним агентством із забез-печення якості вищої освіти стан-дартом, а також створення нових стандартів стосовно кібербезпеки на наступних осві-тньо-професійному та освітньо-науковому рівнях. В статті запропоновано декілька основних класів моделі професійних компетентностей у сфері підготовки фахівців для національної системи кібербезпеки. Зважаючи, що основними суб’єктами національної системи кібербезпеки відповідно до Конституції та законів України є Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Національна поліція України, Служба безпеки України, Міністерство оборони України та Генеральний штаб Збройних Сил України, розвідувальні органи та Національний банк України, в роботі запропоно-вано узгоджені з покладеними на ці структури завданнями, моделі професійних компетентностей для підготовки їх особо-вого складу.Посилання
Закон України Про основні засади забезпечення кібербезпеки України. (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 45, ст.403) [Електронний ресурс]. Режим доступу: http:// zakon0. rada. gov. ua/ laws/ show/2163-19.
Перший стандарт вищої освіти стосується кібер-безпеки. Нацагентство із забезпечення якості ви-щої освіти погодило перший стандарт вищої осві-ти [Електронний ресурс]. Режим доступу: https:// ligazakon.net / lawnews / doc/-NZ173112-PERSHYY- STANDART- VYSHCHOYI-OSVITY-STOSUYETSYA – KIBERBEZPEKY ?type=ep.
Cybersecurity: A Generic Reference Curriculum (RC). Dear Partners, NATO Members, 4500-1 (OSEM PED) October 2016, 73 р.
ISO/IEC 27032:2012 Information technology. Secu-rity techniques. Guidelines for cybersecurity, 50 p.
В.Бурячок, В. Богуш, "Рекомендації щодо розроб-ки та запровадження профілю навчання «кіберне-тична безпека» в Україні", Ukrainian Scientific Journal of Information Security, vol. 20, issue 2, pp. 126-131, 2014.
Ю. Борсуковський, В. Бурячок, "Роль і місце вищих навчальних закладів у створенні системи інформаційної та кібернетичної безпеки Украї-ни", Сучасний захист інформації №1, С. 34-40, 2017.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).