Систематичні байт-орієнтовані коди
DOI:
https://doi.org/10.18372/2410-7840.20.12450Ключові слова:
байт-орієнтовані коди, утворюючі і перевірочні матриці, матриці перевірочних символів, синдромне декодуванняАнотація
Порядок (число розрядів або довжина) класичних циклічних кодів як правило не є кратним цілому числу байтів, що призводить до зайвих витрат обчислювальних ресурсів при їх апаратно-програмної реалізації. З огляду на зазначене перехід до байт-орієнтованих кодів, в яких як довжина інформаційних слів , так і число перевірочних розрядів кратні цілому числу байтів, здається більш доцільним до практичного застосування. Відмінна особливість пропонованого підходу до синтезу (кодуванню інформації) та аналізу кодів (декодуванню повідомлень) полягає у відмові від утворюючих і перевірочних матриць , що зазвичай супроводжують систематичні циклічні коди, і їх заміну на єдину матрицю перевірочних символів (МПС), меншу за обсягом у порівнянні з матрицями і . Основу формування МПС циклічних кодів, де довжина коду і кратність помилок в кодових словах, що усуваються, складають (породжують) поліноми (одномірні вектори), які позначимо символом . Двійковий поліном го ступеня тоді і тільки тоді є утворюючим поліномом примітивного циклічного коду, коли так званий «контрольний» й рядок , що є продовженням матриці перевірочних символів коду і обчислюється за правилами формування рядків цієї матриці, але не входить до неї, визначається співвідношенням (необхідні умови ), причому вага кожного рядка матриці перевірочних символів не менш ніж , а відстань Хеммінга між будь-якими парами рядків матриці така, що (достатні умови). Двоїсті матриці перевірочних символів, тобто матриці, що породжуються двоїстими двійковими поліномами, взаємно пов'язані операторами інверсної перестановки рядків і стовпців матриць. Розроблено систематичний перешкодостійкий код, який породжується симетричним незвідним поліномом восьмого ступеню , що є унікальним (тобто єдиним у своєму роді) і по ряду критеріїв оптимальним в класі байт-орієнтованих кодів. Наводиться розгорнута характеристика алгоритму синдромного декодування байт-орієнтованих кодів.
Посилання
Р. Блейхут, Теория и практика кодов, контролирующих ошибки: Пер. с англ., М.: Мир, 1986, 576 с.
А. Овсянников, А. Ямович, Теория информации: Уч. Пособие, Самар. гос. аэрокосм. ун-т., Самара, 2005, 131 с.
Р. Хемминг, Теория кодирования и теория информации Пер. с англ, М.: Мир, 1986, 576 с.
У. Питерсен, Э. Уэндон, Коды, исправляющие ошибки: Пер. с англ., М.: Мир, 1976, 593 с.
Э. Берлекэмп, Алгебраическая теория кодирования: Пер. с англ., М.: Мир, 1971, 478 с.
С. Федоренко, Методы быстрого декодирования линей-ных блоковых кодов: Моногр., СПб: ГУАП, 2008, 199 с.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).