ПРИНЦИП РОБОТИ МЕХАНІЧНОГО ІНЕРЦІЙНОГО ІМПУЛЬСНОГО РУШІЯ

Автор(и)

  • Борис Журиленко Державний університет «Київський авіаційний інститут», Київ, Україна

DOI:

https://doi.org/10.18372/2310-5461.63.19762

Ключові слова:

інерційний рушій, кількість руху, замкнута система, імпульс сили, енергетична точка зору

Анотація

Для переміщень космічних апаратів з космонавтами у космічному просторі на великі відстані необхідні ефективні системи двигунів та рушіїв для розгону апарату до потрібних швидкостей. Це, відповідно, зменшить час перебування космонавтів в умовах де є радіація та інші шкідливі впливи для їхнього здоров'я, і зменшить час перельоту. Багаторазові повітряно-космічні системи давно здаються перспективною заміною ракет. Однак, поки що неможливо створити корабель  і організувати пілотовані міжзоряні польоти взагалі. На даний момент є безліч невирішених проблем, одна з яких це проблема вибору двигуна. Існує псевдонаукова концепція, яка пов'язана з інерційними рушіями і має дві протилежні думки: одна вказує на те, що такий рушій у замкнутій системі (наприклад, космічний апарат) побудувати не можна, а друга навпаки – можна, та наводяться моделі, що працюють у земних умовах, дія яких не завжди однозначно пояснюється. Хотілося б, щоб цю проблему було вирішено з наукового погляду. Але, якщо псевдонаукова концепція інерційного рушія хибна і можна побудувати такий рушій, то він вирішив би деякі проблеми, пов'язані з польотами, як у космосі, так і на Землі. За наявності такого рушія можна створити ідеальний космічний апарат, в якому використовувалися би електродвигун і імпульсний механічний інерційний рушій. Джерелом електричної енергії з тривалим терміном роботи для живлення електродвигуна могли би застосовуватися сонячні панелі або електрогенератор, що працює від атомного реактора. Протягом польоту маса космічного апарату практично не буде змінюватися. Мета статті – теоретично показати або спростувати можливість створення механічного інерційного рушія для перельотів у космічному просторі та земних умовах. В роботі з енергетичної точки зору, кількості руху та імпульсу сили  теоретично розглянута можливість побудови імпульсного інерційного механічного рушія. В результаті виконаних теоретичних досліджень показані можливість та принцип роботи механічного імпульсного інерційного рушія для замкнутих систем, який, зокрема, може застосовуватися для розгону космічного апарату при міжпланетних перельотах, а також для космічних човнів з крилами. Слід зазначити,  що лише практичні експериментальні дослідження у  космосі можуть зняти статус псевдонаукової концепції з інерційного рушія.

Біографія автора

Борис Журиленко, Державний університет «Київський авіаційний інститут», Київ, Україна

Кандидат фізико-математичних наук, доцент, старший науковий співробітник, доцент кафедри автоматизації та енергоменеджменту аерокосмічного факультету

Посилання

Ledkov A.S., Aslanov V.S. Active space debris removal by ion multi-beam shepherd spacecraft Acta Astronautic, Vol. 205, pp. 247–257 (рік публікації - 2023) https://doi.org/10.1016/j actaatro.2023.02.003

Ledkov A.S. Determining the Effective Space Debris Attitude Motion Modes for Ion-Beam-Assisted Transportation Journal of Spacecraft and Rockets, pp. 1-10 (рік публікації - 2023) https://doi.org/10.2514/1. A35735

Як працює найефективніший двигун у світі [Електронний ресурс]. URL: https://www.youtube.com/watch?v=OSG_xWLsnHg (дата звернення: 05.05.2024).

Бєлов І. Іонні ракетні двигуни: минуле, сьогодення та майбутнє [Електронний ресурс]. URL: https://thealphacentauri.net/61706-ionnye-raketnye-dvigateli-proshloe-nastoyashchee-i-budushchee/ (дата звернення: 05.05.2024).

Басараб О. У Харкові успішно випробували іонно-плазмові двигуни для далекого Космосу [Електронний ресурс]. URL: https://ua.news/ru/technologies/v-harkove-uspeshno-yspytaly-yonno-plazmennyj-dvygatel-dlya-dalnego-kosmosa (дата звернення: 05.05.2024).

Фантастичні двигуни у реальному житті: Іонні двигуни [Електронний ресурс]. URL https://www.youtube.com/watch?v=_xVKHwGzhaU (дата звернення: 05.05.2024).

Журиленко Б.Є., Ніколаєва Н.К. Економія електроенергії автономних джерел живлення електродвигунів транспортних систем : тези доп. Integrated Intellectual Robotechnical Complexes (Iirtc-2024) 17th International Science And Technical Conference May 21-22nd, 2024. / Kyiv, Ukraine, 2024. Р. 315-318

Журиленко Б.Є. Принцип роботи механічного імпульсного інерційного рушія : тези доп. Proceedings The Eleventh World Congress “Aviation In The XXI-At Century”, “Safety in Aviation and Space Technologies”, September 25-27, 2024. / Kyiv, Ukraine, 2024. Р. 1.1.1-1.1.5.

Самсонов С.А. Незвичайний динамічний ефект візка з інерційним неврівноваженим рушієм Журнал природничих досліджень. 2019. Т. 4, №3.

##submission.downloads##

Опубліковано

21.03.2025

Номер

Розділ

Транспорт, транспортні технології