ПРИНЦИП ЖИВЛЕННЯ ГРУПИ ВИПРОМІНЮВАЧІВ ОДНІЄЮ ЛІНІЄЮ ЖИВЛЕННЯ
DOI:
https://doi.org/10.18372/2310-5461.63.18951Ключові слова:
смуго-пропускний фільтр, лінії передачі, коефіцієнт стоячої хвилі, коефіцієнт ослаблення, вхідний опірАнотація
У деяких випадках при використанні мобільних радіоцентрів для забезпечення зв’язку, передачі інформації, оперативного керування специфічними видами діяльності, виникають труднощі з розгортанням антенних систем. Особливо це критично важливе, коли радіоцентр приходиться часто переносити з однієї локації до іншої і якщо радіоцентр обслуговує декілька зон на різних частотних каналах. При значних радіусах зон обслуговування труднощі зростають, оскільки антенні пристрої необхідно підіймати на певну висоту над земною поверхнею. Використовуючи живлення декількох антен одним фідером, можна зменшити час розгортання антенних пристроїв та кількість щогл, що дозволить більш раціонально використати виділену територію під радіоцентр, зменшити вартість антенних споруд і спростити умови перебазування радіоцентру, полегшити вибір місця установок щогл і т. ін. Враховуючи важливість живлення декількох антен за допомогою однієї радіочастотної лінії і значимість тих наслідків, які виникають при застосуванні фідера, побудованого на одній лінії передачі, в даній статті було окреслено проблеми і шляхи їх вирішення, які пов'язані із функціонуванням багатоканального пристрою живлення систем випромінювання. Згідно з наведеними зауваженнями, фідер у своєму складі повинен мати як мінімум лінійний пасивний безвтратний восьмиполюсник (три входи і один вихід) для об'єднання кількох незалежних потоків електромагнітної енергії, що генерується передавачами, радіочастотну лінію передачі для транспортування електромагнітної енергії та другого восьмиполюсника (один вхід і три виходи) для виокремлення потоків енергії та підведення їх до входів антенних пристроїв. Оскільки основною ідентифікаційною ознакою кожного потоку енергії є частота коливань, то такі восьмиполюсники доцільно будувати на основі смуго-пропускних фільтрів. Для того, щоб фідерний пристрій функціонував у стабільному режимі, в даній роботі визначено основні параметри фільтрів, які дали б можливість спроектувати і виготовити самі фільтри та аналітично обґрунтувати вибір точок приєднання фільтрів до лінії передачі.
Посилання
Іванов В.О., Щербина О.А., Задорожний О.С. Електронні пристрої радіомоніторингу: Навч. посібник. Київ: НАУ, 2024. 128 с.
Shcherbyna O., Zadorozhnyi O., Stetsyshin O. Passive Antenna Arrays in UAV Communication Systems. International Journal of Computer Network and Information Security(IJCNIS), 2024. Vol.16, No.4, pp. 31-51. DOI:10.5815/ijcnis.2024.04.03.
Крушевський Ю.В., Гаврілов Д.В. Основи радіоелектроніки. Частина 2: Навч. посібник. Вінниця: ВНТУ, 2008. 164 с.
Бондаренко І.М. Мікроелектроніка НВЧ. Частина 1. Елементи та пристрої НВЧ-тракту: Навч. посібник для студентів ВНЗ. Харків: ХНУРЕ, 2017. 152 с.
Williams A.B., Taylor F.J. Electronic Filter Design Handbook. 4th Edition. McGraw Hill, 2006. 775 p.
Banerjee A. Automated Electronic Filter Design. With Emphasis on Distributed Filters. 2nd Edition. Springer International Publishing, 2018. 129 p.
Bianchi G. Electronic Filter Simulation & Design. McGraw-Hill Education, 2007. 606 p.
Hercules G. Dimopoulos. Analog Electronic Filters. Theory, Design and Synthesis. Springer Netherlands, 2011. 498 p.
Ільницький Л.Я., Савченко О.Я., Сібрук Л.В. Антени та пристрої надвисоких частот: Підручник для ВНЗ. Київ: Укртелеком, 2003. 496 с.
Дробахін О.О., Рябчій В.Д., Салтиков Д.Ю. Навчальний посібник до вивчення курсу „Техніка та електроніка НВЧ”. Елементи мікрохвильової техніки. Дніпропетровськ: РВВ ДНУ, 2012. 80 с.
David M. Pozar. Microwave Engineering. 4th Edition. New Jersey: John Wiley & Sons Inc., 2012. 756 p.