The method of monitoring forest ecosystem state using drones to detect fire based on video data
DOI:
https://doi.org/10.18372/2073-4751.76.18242Keywords:
forest ecosystem monitoring, MATLAB, forest fires, drone flight simulationAbstract
Drones, as innovative tools, have found widespread applications across various sectors, including media, the military, agriculture, security, and scientific research. However, considering the escalating environmental issues, there arises a necessity for new technological approaches.
The current scientific trend focuses on developing a monitoring system for forest ecosystems using drones to respond to potential wildfires. This initiative involves deploying drones for aerial reconnaissance over forested areas and analyzing the captured video data to identify potential sources of ignition.
This endeavor represents a proactive use of drones in environmental monitoring, enhancing our ability to detect and respond to potential forest fires.
References
Szmyt Janusz (Ed.). Forest Fire. URL: https://www.intechopen.com/books/6304.
Forest Fire Identification in UAV Imagery Using X-MobileNet. URL: https://www.mdpi.com/2079-9292/12/3/733#:~:text=A%20real%2Dtime%20forest%20fire,m%20above%20the%20ground%20surface.
A Review on Forest Fire Detection Techniques. URL: https://journals.sagepub.com/doi/10.1155/2014/597368#B24-2014-597368.
Vicnesterenko. Fire detection repository. URL: https://github.com/vicnesterenko/fire-detection
MathWorks. Quadcopter Project Documentation. URL: https://www.mathworks.com/help/aeroblks/quadcopter-project.html.
Downloads
Published
Issue
Section
License
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).