Підвищення якості оцінок параметрів моделі інтегрованим методом найменших квадратів
DOI:
https://doi.org/10.18372/1990-5548.54.12340Ключові слова:
Параметрична ідентифікація, МНК-оцінювання, незміщеність, ефективність оцінок, інтегрований метод найменших квадратів, вагова функціяАнотація
Сучасні системи керування, оптимізації та прогнозування виробництвом потребують нових алгоритмів роботи та оцінки систем і процесів. При розв’язуванні поставлених задач, в умовах недостатньої апріорної інформації, виникає потреба в застосуванні ефективних методів параметричної ідентифікації. Точність існуючих класичних методів ідентифікації залежить від наявності певних відомостей стосовно особливостей сигналів, зокрема щодо закону розподілу випадкової похибки вимірювань, тому в реальних процесах малоефективні. Існує потреба в застосуванні методів, які забезпечують отримання більш точних оцінок параметрів математичної моделі досліджуваного об`єкта з обмежених у часі і діапазоні, зашумлених вибірок даних про змінні стану і керуючі впливи. Проведено оцінювання параметрів за допомогою інтегрованого методу найменших квадратів, що забезпечує згладжування зовнішніх впливів досліджуваної моделі на результати. Підтверджено ефективність розглянутого методу шляхом порівняння з методом найменших квадратів. Здійснено оптимізацію параметрів вагової функції за зовнішнім критерієм, як мінімум норми різниці оцінок параметрів парної і непарної послідовностей. Проведено аналіз залежності точності оцінок параметрів від вибору коефіцієнтів вагової функції.
Посилання
O. M. Minina, Definition of dynamic characteristics and parameters of typical regulated objects, From the USSR Academy of Sciences, Moscow: 1963, 46 p. (in Russian).
A. N. Silvestrov and P. I. Chynaev, Identification and optimization of automatic systems, Moscow, Energoatomizdat, 1987, 200 p. (in Russian).
A. M. Silvestrov, M. Ya. Ostroverkhov, and O. M. Skrynnik, Systems and methods of identification of electrical engineering objects, Monograph. Kyiv: National Academy of Sciences of Ukraine, 2016, 324 p. (in Ukrainian)
A. N. Tikhonov and V. Ya. Arsenin, Methods for solving ill-posed problems, Moscow: Nauka, 1979, 286 p. (in Russian).
A. G. Ivakhnenko, Long-term forecasting and management of complex systems, Kyiv: Technics, 1975, 312 p. (in Russian).
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються в цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори зберігають авторські права та надають журналу право першої публікації роботи, одночасно ліцензованої за ліцензією Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим поширювати роботу з посиланням на авторство роботи та її першу публікацію в цьому журналі.
Автори можуть укладати окремі додаткові договірні угоди щодо неексклюзивного розповсюдження опублікованої в журналі версії роботи (наприклад, розміщувати її в інституційному репозиторії або публікувати в книзі) з посиланням на її першу публікацію в цьому журналі.
Авторам дозволяється та заохочується розміщувати свої роботи онлайн (наприклад, в інституційних репозиторіях або на своєму вебсайті) до та під час процесу подання, оскільки це може призвести до продуктивного обміну, а також до більш раннього та більшого цитування опублікованих робіт (див. Вплив відкритого доступу).