АБЬЮЗ ЯК НОВА КАТЕГОРІЯ В СІМЕЙНІЙ ПСИХОЛОГІЇ

B. Семиченко, O. Дубчак

Анотація


Термін «абьюз» відносно недавно почав використовуватись у вітчизняній психології, хоча за кордоном  доцільність його виділення в якості самостійного психологічного явища є доведеною.

Слід відмітити, що наш досвід (бесіди, спостереження, досвід психоконсультативної роботи) значно раніше, ніж поняття абьюзу увійшло в науковий тезаурус, призвели нас до переконання в необхідності розглядати специфічні особливості відносин в сім’ї, коли позиція одного з членів сім’ї відрізняється особливим дискомфортом. В основному це стосувалось відносин між батьками і дітьми, чоловіками і жінками. Майже не приділялось уваги відносинам між дорослими дітьми і старшим поколінням.

Метою нашої статті стало теоретично дослідити поняття абьюзу, абьюзивних стосунків, зокрема між середнім і старшим поколіннями. Узагальнюючи прояви таких стосунків розробити анкету для виявлення ознак абьюзу, які проявляються по відношенню до старшого покоління.

Методами дослідження ми обрали спостереження і бесіду з представниками старшого покоління в сім’ях, що у подальшому дадуть підгрунття для створення анкети з виявлення ознак абьюзивних відносин і абьюзерів.

Проведене теоретичне дослідження дає підставу для наступних висновків: психологічний абьюз в сімї стосовно осіб старшого віку – досить розповсюджене явище. Непомітно для його учасників у людини, яка виступає в якості жертви, формуються стійки комплекси: комплекс неповноцінності і комплекс навченої безпомічності. При загостренні ситуацій, надмірно жорсткому психологічному тиску втрачається віра в краще майбутнє, відчуття того, що все хороше залишилось в минулому житті. Домінуючим у світосприйнятті стає бажання зникнути, хоча б на час вийти з сімейного кола, або взагалі вмерти. Характерно, що це часто відбувається на фоні  збереження  в цілому позитивного ставлення до близьких. Тому ситуацію життя жертви в таких умовах можна порівняти з гойдалкою, на якій неперервно розхитується вісь життя людини. Це дуже несприятлива ситуація, при якій страждає психосоматика.

При цьому традиційні для сімейних психотерапевтів поради - розірвати відносини з абьюзером,- часто просто не можуть бути виконані, адже люди похилого віку часто дійсно потребують допомоги з боку інших членів сім’ї, а сімейні маніпулятори просто не усвідомлюють наявності якоїсь проблеми у відносинах, необхідності щось переглядати в сімейних стосунках. Тому проблема подолання травмуючих відносин між поколіннями в сім’ї вимагає до себе особливої уваги спеціалістів.

 


Ключові слова


абьюзу; абьюзор; абьюзивні стосунки; жертва; маніпулятор; комплекс неповноцінності; комплекс навченої безпомічності

Посилання


Эйдемиллер Э. Г., Юстицкис В. Э. Психология и психотерапия семьи / Э. Г. Эйдемиллер, В. Э. Юстицкис. – СПб.: Питер, 2000. — 656 с.

[Електронний ресурс] Https://psymod.ru/tipy-lyudey/2436-abyuzivnye-otnosheniya-psiholoqicheskomu - nasilliyu-net- mesta-v-lyubvi.html


Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.


Creative Commons License
Ця робота ліцензована Creative Commons Attribution 3.0 License.

ISSN 2411-264Х